Mr. Herman Tjeenk Willink

Informateur 6 april 2021 - 30 april 2021

Personalia

Voornaam (roepnaam): Herman Diederik (Herman)
Geboorteplaats en -datum: Amsterdam, 23 januari 1942
Woonplaats: Den Haag

Opleiding

Gymnasium-b, Deventer
Nederlands recht, Rijksuniversiteit Leiden, afstudeerrichting: publiekrecht (afgestudeerd in 1967)
Staatsrecht en politieke wetenschappen, Universiteit Parijs (enkele maanden)

Loopbaan

Herman Tjeenk Willink begint zijn loopbaan eind 1968 als wetenschappelijk medewerker bestuurkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden. Vervolgens is hij van 1970 tot 1972 adjunct-secretaris van de Commissie Interdepartementale Taakverdeling en Coördinatie (Commissie-Van Veen). Van 1972 tot 1982 is hij (raad)adviseur bij het ministerie van Algemene Zaken.

Op 1 februari 1982 wordt hij regeringscommissaris voor de Reorganisatie van de Rijksdienst (tot 1986). Van september 1983 tot oktober 1987 is ook hij buitengewoon hoogleraar politieke en bureaucratische besluitvorming aan de Katholieke Universiteit Brabant.

Van 1987 tot 1997 is hij lid van de Eerste Kamer voor de PvdA; van 1991 tot 1997 is hij tevens voorzitter van de Eerste Kamer.

Vanaf 1997 tot 2012 is hij vice-president van de Raad van State.    

Daarnaast is hij als informateur bij diverse kabinetsformaties betrokken geweest. Hij was twee keer informateur in 1994 ; informateur bij de kabinetscrisis van 1999; twee keer  informateur in 2010 en informateur in 2017.   

Op 21 december 2012 werd hij bij koninklijk besluit benoemd tot minister van Staat.

Nevenfuncties (selectie)

  • Lid Bestuur Nederlands Danstheater (1981-1985)
  • Voorzitter Nederlands Instituut voor Kunsteducatie (1985-1993)
  • Voorzitter NOVIB (1987-1995)
  • Voorzitter Humanitas (1987-1991)
  • Voorzitter Holland Festival
  • Lid van het bestuur Stichting Stop Aids Now! (1992-1999)
  • Lid Raad van toezicht van de Anne Frank Stichting (2002-2010)

Publicaties

  • Niet de beperking maar de ruimte (2012)
  • Groter denken kleiner doen (2018)